International Soccer - Romania

 
                   ***** 2004-2005 Romanian Cup Matches *****
 
 
 FINAL: (May 11 at National Satdium in Bucharest)
 ------------------------------------------------
 Dinamo Bucharest            - Farul Constanta              1-0
 
 
 SEMIFINALS:
 -----------
 Farul Constanta             - Universitatea Craiova        1-0 (1-2)
 FC National Bucharest       - Dinamo Bucharest             2-1 (0-4)
 
 
 QUARTERFINALS:
 --------------
 Dacia Unirea Braila         - Dinamo Bucharest             0-1 (0-2)
 Farul Constanta             - Otelul Galati                2-1 (2-0)
 FC Arges Pitesti            - Universitatea Craiova        0-1 (1-1)
 FC National Bucharest       - Sportul Studentesc           0-2 (3-0)
 
 
 ROUND EIGHT:
 ------------
 FC UTA Arad                 - Sportul Studentesc           0-1
 Apulum Unirea Alba Iulia    - Dacia Unirea Braila          0-2
 FC Arges Pitesti            - Gloria 1922 Bistrita         2-1
 Dinamo Bucharest            - Gaz metan Medias             1-0
 Farul Constanta             - CFR Cluj                     2-1
 FC National Bucharest       - FCM Bacau                    5-1
 FC Dinamo II Bucharest      - Universitatea Craiova        2-3 AET
 Otelul Galati               - Universitatea Cluj           1-1 AET; 5:4 on pks
 
 
 ROUND SEVEN:
 -----------
 FC Botosani                 - Otelul Galati                0-1
 Callatis Mangalia           - Apulum Unirea Alba Iulia     0-1
 Armatura Zalau              - Universitatea Craiova        0-2
 Dacia Unirea Braila         - Rapid Bucharest              1-0
 Universitatea Cluj          - Steaua Bucharest             1-0
 FC Caracal                  - National Bucharest           0-4
 FC Dinamo II Bucharest      - Poli AEK Timisoara           3-2
 FCM II Bacau                - Farul Constanta              0-2
 Gaz Metan Medias            - FC Brasov                    1-0
 UT Arad                     - Poli Unirea Iasi             1-0
 CS Deva                     - Sportul Studentesc Bucharest 0-3
 Unirea Valahorum Urziceni   - FC Arges Pitesti             1-2
 FC Ghimbav 2000             - Gloria 1922 Bistrita         0-2
 Pandurii Lignitul Targu Jiu - CFR Ecomax Cluj              0-1
 Olimpia Satu Mare           - Dinamo Bucharest             1-1 AET; 3:5 on pks
 FC International Pitesti    - FCM Bacau                    0-0 AET; 4:5 on pks
 
 
 ROUND SIX:
 ---------
 FCM II Bacau                - Laminorul Roman             3-0
 Faur Bucharest              - Dacia Unirea Braila         0-1
 Tractorul Brasov            - FC Ghimbav 2000             0-1
 Minerul Jilt Matasari       - Pandurii Lignitul Targu Jiu 0-1
 Gloria II Bistrita          - Olimpia Satu Mare           4-5
 FC Botosani                 - FC Vaslui                   1-0
 Callatis Mangalia           - Midia Navodari              3-0
 Rulmentul Alexandria        - Unirea Valahorum Urziceni   1-2
 FC International Pitesti    - Intergaz Bucharest          4-2
 FCM Targoviste              - FC Dinamo II Bucharest      0-1
 Oltul Slatina               - FC Caracal                  0-1
 FC Sibiu                    - Gaz Metan Medias            3-4
 Lotus Felix Sanmartin       - Armatura Zalau              0-1
 Industria Sarmei Cm.Turzii  - Universitatea Cluj          1-2
 Unirea Sannicolau Mare      - UT Arad                     0-1
 CS Deva                     - Jiul Petrosani              2-1
 
 
 ROUND FIVE:
 ----------
 FC Botosani                 - Ceahlaul Piatra Neamt       1-0
 FC Willy Bacau              - Laminorul Roman             0-3
 FCM II Bacau                - Petrolul Moinesti           7-1
 Dunarea Galati              - FC Vaslui                   0-5
 Unirea 2002 Focsani         - Dacia Unirea Braila         3-5
 Oil Terminal Constanta      - Callatis Mangalia           0-4
 Altay Constanta             - Midia Navodari              2-4
 Gloria Buzau                - Unirea Valahorum Urziceni   1-3
 Faur Bucuresti              - CS Otopeni                  2-1
 Politehnica Timisoara       - Rulmentul Alexandria        1-2
 Turris Turnu Magurele       - FC Caracal                  0-4
 Electromagnetica Bucharest  - Intergaz Bucharest          0-1
 Dinamo II Bucuresti         - Juventus Bucharest          6-3
 Tricolorul Breaza           - FCM Targoviste              3-4
 Tractorul Brasov            - Petrolul Ploiesti           2-1
 FC Ghimbav 2000             - Precizia Sacele             4-1
 FC International Pitesti    - Dacia Mioveni               3-0
 Universitatea II Craiova    - Oltul Slatina               1-2
 Minerul Jilt Matasari       - Minerul Motru               1-0
 Building Turnu Severin      - Pandurii Lignitul Targu Jiu 0-1
 Oltchim Ramnicu Valcea      - FC Sibiu                    4-5
 Gaz Metan Targu Mures       - Universitatea Cluj          0-4
 Universitatea Sopo Sibiu    - Gaz Metan Medias            0-4
 Gloria II Bistrita          - Unirea Dej                  3-0
 Soda Ocna Mures             - Industria Sarmei            0-2
 Unirea Sannicolau Mare      - ACU Arad                    1-0
 Vointa Macea                - UT Arad                     0-2
 CS Deva                     - Tricotaje Ineu              5-4
 Corvinul Hunedoara          - Jiul Petrosani              1-2
 Lotus Felix Sanmartin       - CF Liberty Oradea           3-1
 Armatura Zalau              - FC Oradea                   3-1
 Oasul Negresti Oas          - Olimpia Satu Mare           0-1
 
 
 ROUND FOUR:
 ----------
 FC Willy Bacau              - CFR Moldova Iasi            5-4
 Soimii Bucovina Suceava     - FCM II Bacau                0-2
 Oil Terminal Constanta      - Petrolul Braila             2-0
 Petrolul Berca              - Tractorul Brasov            0-3
 Tricolorul Breaza           - Electrosid Titu             0-1
 Venus Apa Nova Bucharest    - Faur Bucuresti              1-2
 CSM Rova Rosiori            - Turris Turnu Magurele       1-2
 Progresul Topoloveni        - Oltchim Ramnicu Valcea      0-1
 FC Nova Lapusata            - Universitatea II Craiova    1-3
 Dunarea Calafat             - Minerul Jilt Matasari       1-2
 Vointa Macea                - FC Jimbolia                 2-1
 Soda Ocna Mures             - Minerul Lupeni              1-0
 Universitatea Sopo Sibiu    - CS Forex Brasov             1-0
 Lacu Ursu Mobila Sovata     - Gaz Metan Targu Mures       2-3
 Lotus Felix Sanmartin       - Minerul Sarmasag            5-0
 Samobil Satu Mare           - Gloria II Bistrita          0-1
 
 
 ROUND THREE:
 -----------
 AS Soimii Bucovia Suceava   - CFR Pascani                 5-3
 Inter Garcina               - CFR Moldova Iasi            4-5
 FC Willy Bacau              - FCM Husi                    3-1
 AS Junkers Galati           - FCM II Bacau                0-1
 Oil Terminal Constanta      - Aurora 23 August            2-1
 Petrolul Berca              - Olimpia Ramnicu Sarat       1-0
 Venus Apa Nova Bucharest    - Dunarea Calarasi            1-0
 Faur Bucuresti              - CS Mogosoaia                3-1
 Turris Turnu Magurele       - Dunarea Giurgiu             6-5
 Tricolorul Breaza           - Chimia Brazi                2-0
 Petrom Flacara Moreni       - Electrosid Titu             1-4
 Rova Rosiori                - Progresul Caracal           1-0
 Dunarea Calafat             - Severnav Turnu Severin     14-1
 Minerul Mehedinti           - Universitatea II Craiova    0-3
 FC Senaco Novaci            - Minerul Jilt Matasari       0-1
 FC Olt Scornicesti          - Oltchim Ramnicu Valcea      5-6
 FC Nova Lapusata            - Petrolul Stoina             2-0
 FC Jimbolia                 - UM Timisoara                1-0
 KSE Targu Secuiesc          - Tractorul Brasov            1-3
 CS Forex Brasov             - CF Predeal                  1-0
 Universitatea Sopo Sibiu    - Kozara Vintu de Jos         5-0
 Perla Jidvei                - Soda Ocna Mures             0-6
 Victoria Calan              - Minerul Lupeni              1-2
 Lacu Ursu Mobila Sovata     - Unirea Ungheni              1-0
 Minerul Balan               - Gaz Metan Targu Mures       3-4
 Sanatatea Cluj              - Minerul Sarmasag            0-3
 Lotus Felix Sanmartin       - Minerul Stei                2-0
 Gloria II Bistrita          - Olimpia Gherla              1-0
 Samobil Satu Mare           - Gloria Renel Baia Mare      2-1
 CSA Mondial Braila          - Petrolul Braila             CSA Mondial withdrew
 Vointa Macea                - West Petrom Arad            West Petrom withdrew
 Progresul Topoloveni        - ARO Muscelul Campulung     ARO Muscelul withdrew
 
 
 ROUND TWO:
 ---------
 ASA Ecologistul Botosani    - CFR Moldova Iasi            4-5
 AS Mister Vicol Iasi        - CFR Pascani                 0-2
 Inter Garcina               - Cimentul Bicaz              2-1
 FC Willy Bacau              - Ceahlaul II Piatra Neamt    3-0
 Aerostar Bacau              - FCM II Bacau                1-2
 Victoria Muntenii de Jos    - FCM Husi                    0-4
 Start Corola Movila Miresei - Aurora 23 August            4-6
 CS Oil Terminal Constanta   - Portul Constanta            3-0
 AS Team Sageata             - Olimpia Ramnicu Sarat       0-2
 Partener Slobozia           - Petrolul Berca              5-6
 FC Navol Oltenita           - Dunarea Calarasi            1-2
 AS Tigar Giurgiu            - Dunarea Giurgiu             2-5
 Venus Apa Nova Bucuresti    - Aversa Bucharest            2-1
 Faur Bucuresti              - Conpet Ploiesti             3-1
 CS Forex Brasov             - FC Snagov                   5-1
 Tricolorul Breaza           - Poiana Campina              6-3
 Chimia Brazi                - Petrolistul Boldesti        2-1
 Petrom Flacara Moreni       - Cimentul Fieni              1-0
 Progresul Topoloveni        - CSU Alpan Targoviste        1-0
 Electrosid Titu             - Petrolul Targoviste         3-0
 Vointa Saele                - CSM Rova Rosiori            1-2
 Dunarea Zimnicea            - Turris Turnu Magurele       1-2
 Recolta Balteni             - FC Olt Scornicesti          4-6
 FC Nova Lapusata            - CS Armata Craiova           1-0
 Oltchim Ramnicu Valcea      - Rarora Ramnicu Valcea       2-0
 Dunarea Calafat             - Stiinta CFR Craiova         4-1
 Viitorul Dumbrava Calnic    - FC Novaci                   0-3
 Petrolul Ticleni            - Petrolul Stoina             0-1
 EMC Rovinari                - Minerul Jilt Matasari       0-2
 Minerul Moldova Noua        - CSM Resita                  0-1
 UM Timisoara                - CFR Timisoara               7-5
 Hercules Baile Herculane    - FC Jimbolia                 1-3
 Vointa Macea                - Telecom Arad                3-2
 West Petrom Arad            - Frontiera Curtici           3-1
 Victoria Calan              - Armata Aurul Brad           7-2
 CS Vulcan                   - Minerul Lupeni              0-1
 Soda Ocna Mures             - Inter Blaj                  2-1
 Universitatea Sopo Sibiu    - Nitramonia Fagaras          3-2
 Infratirea Harman           - Tractorul Brasov            0-4
 KSE Targu Secuiesc          - Oltul Sfantu Gheorghe       2-1
 Roseal Odorheiu Secuiesc    - Minerul Balan               2-3
 Sanatatea Cluj              - FC Ariesul Turda            5-3
 Muresul Romvelo Ludus       - Olimpia Gherla              0-1
 Mezesul Treznea             - Minerul Sarmasag            1-5
 Lacu Ursu Mobila Sovata     - Avantul Silva Reghin        1-0
 Chimica Tarnaveni           - Gaz Metan Targu Mures       0-2
 CSA Targu Mures             - Unirea Ungheni              0-1
 Lotus Felix Sanmartin       - Victoria Carei              1-0
 Samobil Satu Mare           - Somesul Satu Mare           1-0
 Gloria Renel Baia Mare      - FC Baia Mare                3-2
 Gloria II Bistrita          - Somes Gaz Beclean           3-0
 AS Junkers Galati           - CS Rulmentul Barlad         Rulmentul withdrew
 Prodchim Bals               - Progresul Caracal           Prodchim withdrew
 AS Soimii Bucovina Suceava  - CS Soimii Bucovina Suceava  CS Soimii withdrew
 CSA Mondial Braila          - FC Onesti                   Onesti withdrew
 Juventus Pitesti            - ARO Muscelul Campulung      Juventus withdrew
 CS Mogosoaia                - FC Dinamo II Bucharest      FC Dinamo withdrew
 Severnav Turnu Severin      - FC Electro Craiova          Severnav withdrew
 AS Agromec Simian           - Minerul Mehedinti           Agromec withdrew
 Minerul Stei                - Minaur Zlatna               Minaur withdrew
 Perla Jidvei                - FC Cugir 1939               FC Cugir withdrew
 Hartia Petresti             - Kozara Vintu de Jos         Hartia withdrew
 Dinamo Coral II Tulcea      - Petrolul Braila            Dinamo Coral withdrew
 Romradiatoare Brasov        - CF Predeal                Romradiatoare withdrew
 
 05/11 16:51:35 ET