Winter Games
Summer Games
Home Standings Schedules Rosters Medal Standings news Results History

Summer Olympic Games Schedules - Day 8

From The Sports Network

Wednesday, 20 September 2000
TimeSportSessionVenue
08:30 -EquestrianIndividual Three-Day EventEquestrian Centre
17:15Dressage
 
08:30 -HockeyWomen's PreliminariesState Hockey Centre
12:00GER vs. CHN
KOR vs. GBR
 
08:30 -RowingWomen's Lightweight DoubleSydney
10:40Sculls Repechage, Men'sInternational
Lightweight Double ScullsRegatta Centre
Repechage, Men's
Lightweight Coxless Four
Repechage, Women's
Quadruple Sculls
Repechage, Men's Quadruple
Sculls Repechage, Women's
Eight Repechage, Men's
Eight Repechage
 
09:00 -ArcheryMen's Individual 1/8Sydney
12:00EliminationsInternational
Archery Park
 
09:00 -BadmintonWomen's DoublesBinnie Pavilion
12:40Quarterfinals, Men's(Pavilion 3)
Doubles Semifinals
 
09:00 -ShootingWomen's 50m Sport Rifle 3Sydney
14:30x 20 Qualification, Men'sInternational
25m Rapid Fire PistolShooting Centre
Qualification, Men's
Double Trap Qualification,
Women's 50m Sport Rifle
Final, Men's Double Trap
Final
 
09:30 -BasketballWomen's PreliminariesThe Dome
13:10CUB vs. NZL
CAN vs. FRA
 
09:30 -FencingMen's Individual FoilSydney Exhibition
13:30Preliminaries, Men'sCentre Hall 5
Individual Foil
Quarterfinals
 
09:30 -HandballMen's Preliminaries Ross Pavilion
13:10SWE vs. TUN (Pavilion 2)
RUS vs. KOR
 
10:00 -SwimmingWomen's 100m FreestyleSydney
12:10Heats, Men's 200mInternational
Backstroke Heats, Women'sAquatic Centre
200m Breaststroke Heats,
Men's 200m Individual
Medley Heats, Women's 4 x
200m Freestyle Relay Heats
 
10:00 -Table TennisWomen's Doubles SecondState Sports Centre
13:00Round, Men's Doubles
Second Round
 
10:00 -VolleyballWomen's PreliminariesBuring Pavilion
14:00PER vs. GER(Pavilion 4)
RUS vs. ITA
 
10:30 -SoftballWomen's Team PreliminariesSoftball Centre
14:45CUB vs. NZL
AUS vs. JAP
 
10:30 -WeightliftingGroup B - Men's 69kgSydney Convention
12:30Snatch, Men's 69kg CleanCentre
and Jerk
 
11:00 -TennisMen's Singles First Round,Tennis Centre
17:00Women's Singles First
Round, Men's Doubles First
Round
 
11:00 -TennisMen's Singles First Round,Tennis Centre
17:00Women's Singles First
Round, Men's Doubles First
Round
 
11:30 -BaseballMen's Team PreliminariesBaseball Centre
14:30ITA vs. JAP
 
12:00 -SailingOpen High PerformanceSydney Harbour
17:00Dinghy (49er) Fleet Races,
Women's Single Handed
Dinghy (Europe) Fleet
Races, Open Single Handed
Dinghy (Laser) Fleet
Races, Men's Double Handed
Dinghy (470) Fleet Races,
Women's Double Handed
Dinghy (470) Fleet Races
 
12:30 -BaseballMen's Team PreliminariesBaseball Stadium
15:30NED vs. CUB
 
12:30 -VolleyballWomen's PreliminariesSydney
16:30KOR vs. CUBEntertainment
KEN vs. AUSCentre
 
13:00 -BoxingMen's Light WelterweightSydney Exhibition
16:0063.5kg Round 1, Men'sCentre Hall 3
Light Heavyweight 81kg
Round 1
 
13:00 -Water PoloWomen's PreliminariesRyde Aquatic
14:15CAN vs. AUSLeisure Centre
 
13:30 -Canoe/KayakMen's C2 Final, Men's K1Penrith Whitewater
18:30SlalomFinalStadium
 
13:30 -HockeyMen's PreliminariesState Hockey Centre
17:00NED vs. CAN
MAS vs. GBR
 
14:00 -ArcheryMen's IndividualSydney
17:10Quarterfinals, Men'sInternational
Individual Semifinals,Archery Park
Men's Individual Bronze
Medal Match, Men's
Individual Gold Medal
Match
 
14:00 -BadmintonMen's SinglesBinnie Pavilion
17:40Quarterfinals, Mixed(Pavilion 3)
Doubles Semifinals
 
14:30 -BasketballWomen's PreliminariesThe Dome
18:10BRA vs. SEN
USA vs. RUS
 
14:30 -HandballMen's PreliminariesRoss Pavilion
18:10EGY vs. CUB(Pavilion 2)
AUS vs. SLO
 
14:30 -WeightliftingGroup A - Women's 75kgSydney Convention
16:50Snatch, Women's 75kg CleanCentre
and Jerk - Finals
 
15:00 -JudoWomen's Middleweight 70kgSydney Exhibition
18:30First Round, Women'sCentre Halls 1 & 2
Middleweight 70kg Second
Round, Women's
Middleweight 70kg Third
Round, Men's Middleweight
90kg First Round, Men's
Middleweight 90kg Second
Round, Men's Middleweight
90kg Third Round
 
15:00 -Table TennisWomen's Singles SecondState Sports Centre
18:00Round
 
17:30 -FencingMen's Individual FoilSydney Exhibition
20:00Semifinals, Men'sCentre Hall 4
Individual Foil Bronze
Medal Match, Men's
Individual Foil Gold Medal
Match
 
17:30 -FootballWomen's PreliminariesMelbourne Cricket
22:00NOR vs. CHNGround
Men's Preliminaries
SVK vs. RUS
 
17:30 -FootballWomen's PreliminariesBruce Stadium
22:00USA vs. NGR
Men's Preliminaries
ESP vs. MAR
 
17:30 -SoftballWomen's Team PreliminariesSoftball Centre
21:45CAN vs. ITA
CHN vs. USA
 
18:00 -Cycling TrackWomen's Sprint Semifinals,Dunc Gray Velodrome
21:25Men's Sprint Semifinals,
Women's Sprint
Classifications 5 - 12,
Women's Sprint Final,
Men's Sprint Final, Men's
Sprint Classifications 5 -
8, Men's Points Race Final
 
18:00 -Water PoloWomen's PreliminariesRyde Aquatic
20:15RUS vs. NEDLeisure Centre
KAZ vs. USA
 
18:30 -BaseballMen's Team PreliminariesBaseball Centre
21:30RSA vs. AUS
 
18:30 -FootballMen's PreliminariesHindmarsh Stadium
20:30KOR vs. CHN
 
18:30 -HockeyWomen's PreliminariesState Hockey Centre
22:00NED vs. NZL
AUS vs. ARG
 
18:30 -VolleyballWomen's PreliminariesSydney
22:30BRA vs. CHNEntertainment
CRO vs. USACentre
 
18:30 -WeightliftingGroup A - Men's 69kgSydney Convention
21:00Snatch, Men's 69kg CleanCentre
and Jerk - Finals
 
19:00 -FootballMen's PreliminariesBrisbane Cricket
21:00BRA vs. JAPGround
 
19:00 -GymnasticsMen's IndividualSydney SuperDome
22:00ArtisticAll-Around Final,
Competition II
 
19:00 -SwimmingMen's 200m BreaststrokeSydney
21:25Final, Women's 100mInternational
Freestyle Semifinals,Aquatic Centre
Men's 200m Backstroke
Semifinals, Women's 200m
Butterfly Final, Men's
100m Freestyle Final,
Women's 200m Breaststroke
Semifinals, Men's 200m
Individual Medley
Semifinals, Women's 4 x
200m Freestyle Relay Final
 
19:00 -TennisMen's Singles First Round,Tennis Centre
22:00Women's Singles First
Round
 
19:30 -BaseballMen's Team PreliminariesBaseball Stadium
22:30USA vs. KOR
 
19:30 -BadmintonWomen's DoublesBinnie Pavilion
22:30Quarterfinals, Men's(Pavilion 3)
Singles Quarterfinals
 
19:30 -BasketballWomen's PreliminariesThe Dome
23:10KOR vs. POL
AUS vs. SVK
 
19:30 -BoxingMen's Light WelterweightSydney Exhibition
22:3063.5kg Round 1, Men'sCentre Hall 3
Light Heavyweight 81kg
Round 1
 
19:30 -HandballMen's PreliminariesRoss Pavilion
23:10ESP vs. FRA(Pavilion 2)
YUG vs. GER
 
20:00 -Table TennisWomen's Singles SecondState Sports Centre
23:00Round, Men's Doubles
Second Round, Women's
Doubles Quarterfinals
 
20:30 -JudoWomen's Middleweight 70kgSydney Exhibition
22:00Final Repechage, Women'sCentre Halls 1 & 2
Middleweight 70kg
Semifinals, Women's
Middleweight 70kg Bronze
Medal Match, Women's
Middleweight 70kg Final,
Men's Middleweight 90kg
Final Repechage, Men's
Middleweight 90kg
Semifinals, Men's
Middleweight 90kg Bronze
Medal Match, Men's
Middleweight 90kg Final
 
* - Times Subject to Change
As of September 19, 2000, at 10:51 AM ET

Olympics News
· Former Soviet Olympic hockey coach Tikhonov dies

· IOC proposes changes for Olympic bids and events

· Pistorius found guilty of culpable homicide

More News