Home Standings Schedules Rosters Medal Standings news Results History

Summer Olympic Games Schedules - Day 7

From The Sports Network

Tuesday, 19 September 2000
TimeSportSessionVenue
08:30 -RowingWomen's Single ScullsSydney International
11:00Repechage, Men's SingleRegatta Centre
Sculls Repechage, Women's
Coxless Pair Repechage,
Men's Coxless Pair
Repechage, Women's Double
Sculls Repechage, Men's
Double Sculls Repechage,
Men's Coxless Four
Repechage
 
09:00 -ArcheryWomen's Individual 1/8Sydney International
12:00EliminationsArchery Park
 
09:00 -BeachMen's EliminationBeach Volleyball Centre
12:30Volleyball
 
09:00 -ShootingMen's 50m Free PistolSydney International
14:30Qualification, Women'sShooting Centre
Double Trap Qualification,
Men's 50m Free Pistol
Final, Women's Double Trap
Final
 
09:30 -BasketballMen's PreliminariesThe Dome
13:10ANG vs. CAN
NZL vs. CHN
 
09:30 -FencingWomen's Team EpeeSydney Exhibition
15:30Preliminaries, Women's TeamCentre Hall #5
Epee Classifications,
Women's Team Epee
Quarterfinals, Women's Team
Epee Semifinals
 
10:00 -SwimmingMen's 100m Freestyle Heats,Sydney International
11:40Women's 200m ButterflyAquatic Centre
Heats, Men's 200m
Breaststroke Heats, Men's 4
x 200m Freestyle Relay
Heats
 
10:00 -Table TennisMen's SinglesState Sports Centre
13:00Preliminaries, Women's
Singles Preliminaries
 
10:00 -VolleyballMen's PreliminariesBuring Pavilion #4
14:00ARG vs. KORBuring Pavilion
ESP vs. CUB
 
10:30 -HockeyMen's PreliminariesState Hockey Centre
12:00ESP vs. POL
 
10:30 -SoftballWomen's Team PreliminariesSoftball Centre
14:45JPN vs. USA
CUB vs. ITA
 
11:00 -EquestrianTeam Three-Day EventEquestrian Centre
16:00Jumping
 
11:00 -TennisMen's Singles First Round,Tennis Centre
17:00Women's Singles First Round
 
11:00 -TennisMen's Singles First Round,Tennis Centre
17:00Women's Singles First Round
 
11:30 -BaseballMen's Team PreliminariesBaseball Centre
14:30RSA vs. ITA
 
12:00 -SailingMen's Sailboard (Mistral)Sydney Harbour
17:00Fleet Races, Women's
Sailboard (Mistral) Fleet
Races, Open High
Performance Dinghy (49er)
Fleet Races, Open Multihull
(Tornado) Fleet Races, Open
Three Person Keelboat(Soling) Flee
12:30 -BaseballMen's Team PreliminariesBaseball Stadium
15:30AUS vs. JAP
 
12:30 -VolleyballMen's PreliminariesSydney Entertainment
16:30EGY vs. BRACentre
RUS vs. USA
 
13:00 -BoxingMen's Light MiddleweightSydney Exhibition
16:0071kg Round 1, Men'sCentre Hall 3
Flyweight 51kg Round 1
 
13:00 -Water PoloWomen's PreliminariesRyde Aquatic
14:15USA vs. AUSLeisure Centre
 
13:30 -Canoe/KayakMen's C2 Qualifying, Men'sPenrith Whitewater
18:00SlalomK1 QualifyingStadium
 
13:30 -HockeyWomen's PreliminariesState Hockey Centre
17:00NED vs. RSA
AUS vs. ESP
 
14:00 -ArcheryWomen's IndividualSydney International
17:10Quarterfinals, Women'sArchery Park
Individual Semifinals,
Women's Individual Bronze
Medal Match, Women's
Individual Gold Medal Match
 
14:00 -BadmintonWomen's Doubles Round ofBinnie Pavilion 3
17:0016, Women's Singles
Quarterfinals
 
14:00 -BeachMen's EliminationBeach Volleyball
18:25VolleyballCentre
 
14:30 -BasketballMen's PreliminariesThe Dome
18:10RUS vs. ESP
USA vs. ITA
 
14:30 -HandballWomen's PreliminariesRoss Pavilion #2
18:10NOR vs. AUS
FRA vs. HUN
 
14:30 -WeightliftingGroup A - Women's 63kgSydney Convention Centre
16:50Snatch, Women's 63kg Clean
and Jerk - Finals
 
15:00 -JudoWomen's Half-MiddleweightSydney Exhibition
18:3063kg First Round, Women'sCentre Halls 1 & 2
Half-Middleweight 63kg
Second Round, Women's
Half-Middleweight 63kg
Third Round, Men's
Half-Middleweight 81kg
First Round, Men's
Half-Middleweight 81kg
Second Round, Men's
Half-Middleweight 81kg
Third Round
 
15:00 -Table TennisWomen's SinglesState Sports Centre
18:00Preliminaries, Men's
Singles Preliminaries
 
17:30 -FencingWomen's Team Epee BronzeSydney Exhibition
20:50Medal Match, Women's TeamCentre Hall 4
Epee Gold Medal Match
 
17:30 -FootballWomen's PreliminariesSydney Football Stadium
22:00GER vs. SWE
Men's Preliminaries
USA vs. KUW
 
17:30 -FootballWomen's PreliminariesMelbourne Cricket Ground
22:00AUS vs. BRA
Men's Preliminaries
AUS vs. HON
 
17:30 -SoftballWomen's Team PreliminariesSoftball Centre
21:45CHN vs. NZL
AUS vs. CAN
 
18:00 -Cycling TrackMen's Team PursuitDunc Gray Velodrome
20:15Semifinals, Women's Sprint
Quarterfinals, Men's Sprint
Classifications 9 - 18,
Men's Sprint Quarterfinals,
Men's Team Pursuit Final
 
18:00 -Water PoloWomen's PreliminariesRyde Aquatic
20:15KAZ vs. RUSLeisure Centre
NED vs. CAN
 
18:30 -BaseballMen's Team PreliminariesBaseball Centre
21:30NED vs. USA
 
18:30 -FootballMen's PreliminariesHindmarsh Stadium
20:30ITA vs. NGR
 
18:30 -HockeyMen's PreliminariesState Hockey Centre
22:00ARG vs. KOR
AUS vs. IND
 
18:30 -VolleyballMen's PreliminariesSydney Entertainment Ctr
22:30NED vs. AUS
YUG vs. ITA
 
18:30 -WeightliftingGroup A - Women's 69kgSydney Convention Centre
21:00Snatch, Women's 69kg Clean
and Jerk - Finals
 
19:00 -FootballMen's PreliminariesBrisbane Cricket Ground
21:00CZE vs. CMR
 
19:00 -GymnasticsWomen's Team Final,Sydney SuperDome
22:05ArtisticCompetition IV
 
19:00 -SwimmingMen's 100m FreestyleSydney International
21:05Semifinals, Women's 200mAquatic Centre
Freestyle Final, Men's 200m
Butterfly Final, Women's
200m Individual Medley
Final, Men's 200m
Breaststroke Semifinals,
Women's 200m Butterfly
Semifinals, Men's 4 x 200m
Freestyle Relay Final
 
19:00 -TennisMen's Singles First Round,Tennis Centre
22:00Women's Singles First Round
 
19:30 -BaseballMen's Team PreliminariesBaseball Stadium
22:30KOR vs. CUB
 
19:30 -BadmintonWomen's SinglesBinnie Pavilion #3
22:30Quarterfinals, Men's
Singles Round of 16
 
19:30 -BasketballMen's PreliminariesThe Dome
23:10LTU vs. FRA
AUS vs. YUG
 
19:30 -BoxingMen's Light MiddleweightSydney Exhibition Centre #3
22:3071kg Round 1, Men's
Flyweight 51kg Round 1
 
19:30 -HandballWomen's PreliminariesRoss Pavilion #2
23:10ROM vs. KOR
AUT vs. DEN
 
20:00 -Table TennisMen's SinglesState Sports Centre
23:00Preliminaries, Women's
Singles Preliminaries
 
20:30 -JudoWomen's Half-MiddleweightSydney Exhibition
22:0063kg Final Repechage,Centre Halls 1 & 2
Women's Half-Middleweight
63kg Semifinals, Women's
Half-Middleweight 63kg
Bronze Medal Match, Women's
Half-Middleweight 63kg
Final, Men's
Half-Middleweight 81kg
First Repechage, Men's
Half-Middleweight 81kg
Semifinals, Men's
Half-Middleweight 81kg
Bronze Medal Match, Men's
Half-Middleweight 81kg
Final
 
* - Times Subject to Change
As of September 18, 2000, at 08:10 AM ET
TWITTER FEEDS
©2014 The Sports Network. All Rights Reserved. home | terms of use | privacy policy | comments