Home Standings Schedules Rosters Medal Standings news Results History

Summer Olympic Games Schedules - Day 15

From The Sports Network

Wednesday, 27 September 2000
TimeSportSessionVenue
08:30 -Canoe/KayakMen's K1 500m Heats, Men's
11:00SprintC1 500m Heats, Women's K1Sydney
500m Heats, Men's K2 500mInternational
Heats, Men's C2 500m Heats,Regatta Centre
Women's K2 500m Heats
 
08:30 -HockeyWomen's Classifications,
14:30Women's Medal Pool, Women'sState Hockey Centre
Classifications
RSA vs. KOR
NED vs. ESP
GER vs. GBR
09:00 -TaekwondoWomen's less than 49kg
12:15Preliminary Round, Men'sState Sports Centre
less than 58kg Preliminary
Round
 
09:30 -WrestlingGreco-Roman 58kg
12:00Quarterfinal, Greco-RomanSydney Exhibition
69kg Quarterfinal,Centre Halls 1 & 2
Greco-Roman 85kg
Quarterfinal, Greco-Roman
130kg Quarterfinal,
Greco-Roman 58kg Semifinal,
Greco-Roman 69kg Semifinal,
Greco-Roman 85kg Semifinal,
Greco-Roman 130kg
Semifinal, Greco-Roman 58kg
Final 5-6, Greco-Roman 69kg
Final 5-6, Greco-Roman 85kg
Final 5-6, Greco-Roman
130kg Final 5-6
 
09:30 -Water PoloMen's Preliminaries
11:45YUG vs. HUNRyde Aquatic
SVK vs. RUSLeisure Centre
 
10:00 -AthleticsMen's Decathlon 100m,
14:15Women's 200m Round 1, Men'sOlympic Stadium
Decathlon Long Jump, Men's
200m Round 1, Women's 1500m
Round 1, Men's Decathlon
Shot Put, Women's 10000m
Round 1, Women's Hammer
Throw Qualifying Round,
Men's 3000m Steeplechase
Round 1
 
10:00 -Cycling RoadMen's Road Race
16:00CY - Road Course
 
10:00 -DivingWomen's 3m Springboard
13:00PreliminariesSydney
International
Aquatic Centre
 
10:00 -EquestrianTeam Dressage Grand Prix
17:30Equestrian Centre
 
10:00 -VolleyballWomen's Classifications
14:00PER vs. KENBuring Pavilion
ITA vs. AUS(Pavilion 4)
 
11:00 -TennisMen's Singles Bronze Medal
17:00Match, Women's Singles GoldTennis Centre
Medal Match, Men's Doubles
Gold Medal Match, Women's
Doubles Bronze Medal Match
12:00 -SailingMen's Single Handed Dinghy
17:00(Finn) Fleet Races, OpenSydney Harbour
Double Handed Keelboat
(Star) Fleet Races, Men's
Double Handed Dinghy (470)
Fleet Races, Women's Double
Handed Dinghy (470) Fleet
Races, Open Three Person
Keelboat (Soling)
Quarterfinals
 
12:30 -BaseballMen's Team Bronze Medal
15:30MatchBaseball Stadium
KOR vs. JPN
12:30 -VolleyballMen's Quarterfinals
16:30BRA vs. ARGSydney
CUB vs. RUSEntertainment
Centre
 
13:00 -BoxingMen's Flyweight 51kg
16:00Quarterfinals, Men'sSydney Exhibition
Featherweight 57kgCentre Halls 3 & 4
Quarterfinals, Men's Light
Welterweight 63.5kg
Quarterfinals, Men's Light
Middleweight 71kg
Quarterfinals, Men's Light
Heavyweight 81kg
Quarterfinals, Men's Super
Heavyweight +91kg
Quarterfinals
 
14:30 -TaekwondoWomen's less than 49kg
17:30Preliminary Round, Men'sState Sports Centre
less than 58kg Preliminary
Round, Women's less than
49kg Repechage, Men's less
than 58kg Repechage
 
14:30 -Water PoloMen's Preliminaries
16:45NED vs. CRORyde Aquatic
ITA vs. KAZLeisure Centre
 
15:00 -BasketballWomen's Quarterfinals
18:40FRA vs. KORSydney SuperDome
USA vs. SLO
16:30 -HockeyWomen's Medal Pool
22:00Men'sState Hockey Centre
Classifications
NZL vs. ARG
CHN vs. AUS
17:00 -AthleticsMen's Decathlon High Jump,
22:40Women's 100m HurdlesOlympic Stadium
Semifinals, Women's 200m
Round 2, Men's 200m Round
2, Men's Pole Vault
Qualifying Round, Men's
400m Hurdles Final, Men's
800m Final, Women's Discus
Throw Final, Women's 100m
Hurdles Final, Men's 5000m
Round 1, Men's Decathlon
400m, Men's 1500m
Semifinals, Women's 400m
Hurdles Final, Women's Long
Jump Qualifying Round,
Women's Shot Put Qualifying
Round
 
17:00 -WrestlingGreco-Roman 58kg Bronze
19:00Medal Match, Greco-RomanSydney Exhibition
69kg Bronze Medal Match,Centre Halls 1 & 2
Greco-Roman 85kg Bronze
Medal Match, Greco-Roman
130kg Bronze Medal Match,
Greco-Roman 58kg Gold Medal
Match, Greco-Roman 69kg
Gold Medal Match,
Greco-Roman 85kg Gold Medal
Match, Greco-Roman 130kg
Gold Medal Match
 
18:30 -VolleyballMen's Quarterfinals
22:30NED vs. YUGSydney
AUS vs. ITAEntertainment
Centre
 
19:15 -Water PoloMen's Preliminaries
21:30GRE vs. USARyde Aquatic
AUS vs. ESPLeisure Centre
 
19:30 -BaseballMen's Team Gold Medal Match
23:30USA vs. CUBBaseball Stadium
 
19:30 -BoxingMen's Flyweight 51kg
22:30Quarterfinals, Men'sSydney Exhibition
Featherweight 57kgCentre Halls 3 & 4
Quarterfinals, Men's Light
Welterweight 63.5kg
Quarterfinals, Men's Light
Middleweight 71kg
Quarterfinals, Men's Light
Heavyweight 81kg
Quarterfinals, Men's Super
Heavyweight +91kg
Quarterfinals
 
19:30 -TaekwondoWomen's less than 49kg
22:00Repechage, Men's less thanState Sports Centre
58kg Repechage, Women's
less than 49kg Bronze Medal
Match, Men's less than 58kg
Bronze Medal Match, Women's
less than 49kg Final, Men's
less than 58kg Final
 
20:00 -BasketballWomen's Quarterfinals
23:40RUS vs. BRASydney SuperDome
AUS vs. POL
 
20:00 -DivingWomen's 3m Springboard
21:45SemifinalsSydney
International
Aquatic Centre
 
* - Times Subject to Change
As of September 26, 2000, at 10:44 AM ET
TWITTER FEEDS
©2014 The Sports Network. All Rights Reserved. home | terms of use | privacy policy | comments