Winter Games
Summer Games
Home Standings Schedules Rosters Medal Standings news Results History

Summer Olympic Games Schedules - Day 12

From The Sports Network

Sunday, 24 September 2000
TimeSportSessionVenue
08:30 -RowingWomen's Lightweight Double
10:50Sculls Finals, Men'sSydney
Lightweight Double ScullsInternational
Finals, Men's LightweightRegatta Centre
Coxless Four Finals,
Women's Quadruple Sculls
Finals, Men's Quadruple
Sculls Finals, Women's
Eight Finals, Men's Eight
Finals
 
09:00 -BeachMen's Quarterfinals
12:30VolleyballBeach Volleyball
Centre
 
09:30 -BasketballWomen's Preliminaries
13:10SEN vs. SVK The Dome
NZL vs. RUS
 
09:30 -FencingMen's Team Sabre
14:30Preliminaries, Men's TeamSydney Exhibition
Sabre Classifications,Centre Hall 5
Men's Team Sabre
Quarterfinals, Men's Team
Sabre Semifinals
 
09:30 -HandballMen's Preliminaries
13:10SLO vs. TUNRoss Pavilion
CUB vs. KOR(Pavilion 2)
 
09:30 -WrestlingGreco-Roman 54kg Pool
12:00Elimination, Greco-RomanSydney Exhibition
63kg Pool Elimination,Centre Halls 1 & 2
Greco-Roman 76kg Pool
Elimination, Greco-Roman
97kg Pool Elimination
 
09:30 -Water PoloMen's Preliminaries
11:45HUN vs. NEDRyde Aquatic
RUS vs. ITALeisure Centre
 
10:00 -AthleticsWomen's Discus Throw
12:30Qualifying Round, Men'sOlympic Stadium
110m Hurdles Round 1,
Women's Heptathlon Long
Jump, Women's Marathon
(finish)
 
10:00 -DivingWomen's 10m Platform
11:30SemifinalsSydney
International
Aquatic Centre
 
10:00 -VolleyballWomen's Preliminaries
14:00KEN vs. CROBuring Pavilion
BRA vs. USA(Pavilion 4)
 
11:00 -HockeyWomen's Medal Pool
12:30ESP vs. CHNState Hockey Centre
 
11:00 -TennisMen's Singles Third Round,
17:00Women's SinglesTennis Centre
Quarterfinals, Men's
Doubles Quarterfinals,
Women's Doubles Second
Round
 
11:00 -TennisMen's Singles Third Round,
17:00Women's SinglesTennis Centre
Quarterfinals, Men's
Doubles Quarterfinals,
Women's Doubles Second
Round
 
11:30 -BaseballMen's Team Preliminaries
14:30ITA vs. NEDBaseball Centre
 
12:00 -SailingMen's Sailboard (Mistral)
17:00Fleet Races, Women'sSydney Harbour
Sailboard (Mistral) Fleet
Races, Men's Double HandedDinghy
Women's Double Handed
Dinghy (470) Fleet Races,
Open Multihull (Tornado)
Fleet Races, Open Three
Person Keelboat (Soling)
Round Robin
 
12:30 -BaseballMen's Team Preliminaries
15:30KOR vs. RSABaseball Stadium
 
12:30 -VolleyballWomen's Preliminaries
16:30ITA vs. GERSydney
PER vs. CUBEntertainment
Centre
 
13:00 -BoxingMen's Flyweight 51kg Round
16:002, Men's LightSydney Exhibition
Welterweight 63.5kg RoundCentre Hall 3
2, Men's Light Heavyweight
81kg Round 2
 
13:00 -CyclingMen's Cross Country
15:45 Mountain BikeMountain Bike
Course
 
14:00 -HockeyWomen's Medal Pool
17:30ARG vs. NEDState Hockey Centre
AUS vs. NZL
 
14:00 -SynchronizedDuet Technical Routine
16:00SwimmingSydney
International
Aquatic Centre
 
14:00 -Table TennisMen's Singles Semifinals
16:30State Sports Centre
 
14:30 -BasketballWomen's Preliminaries
18:10CUB vs. KORThe Dome
FRA vs. AUS
 
14:30 -BeachMen's Semifinals
16:30VolleyballBeach Volleyball
Centre
 
14:30 -HandballMen's Preliminaries
18:10FRA vs. AUSRoss Pavilion
GER vs. EGY(Pavilion 2)
 
14:30 -WeightliftingGroup B - Men's 94kg
16:30Snatch, Men's 94kg CleanSydney Convention
and JerkCentre
 
14:30 -Water PoloMen's Preliminaries
16:45USA vs. YUGRyde Aquatic
ESP vs. SVKLeisure Centre
 
15:30 -GymnasticsMen's Floor Exercise
19:05ArtisticFinal, Competition III,Sydney SuperDome
Women's Vault Final,
Competition III, Men's
Pommel Horse Final,
Competition III, Women's
Uneven Bars Final,
Competition III, Men's
Rings Final, Competition
III
 
16:30 -AthleticsMen's Hammer Throw Final,
22:30Men's High Jump Final,Olympic Stadium
Women's Heptathlon Javelin
Throw, Women's Triple Jump
Final, Women's 400m
Hurdles Round 1, Men's
110m Hurdles Round 2,
Men's 400m Semifinals,
Women's 400m Semifinals,
Women's Heptathlon 800m
(final event), Women's
Wheelchair 800m
Demonstration Final, Men's
Wheelchair 1500m
Demonstration Final, Men's
400m Hurdles Round 1
 
17:00 -WrestlingGreco-Roman 54kg Pool
19:00Elimination, Greco-RomanSydney Exhibition
63kg Pool Elimination,Centre Halls 1 & 2
Greco-Roman 76kg Pool
Elimination, Greco-Roman
97kg Pool Elimination
 
17:30 -FencingMen's Team Sabre Bronze
20:30Medal Match, Men's TeamSydney Exhibition
Sabre Gold Medal MatchCentre Hall 4
 
17:30 -FootballWomen's Semifinals
19:30GER vs. NORSydney Football
Stadium
 
17:30 -FootballWomen's Semifinals
19:30USA vs. BRABruce Stadium
 
18:30 -BaseballMen's Team Preliminaries
21:30JPN vs. CUBBaseball Centre
 
18:30 -VolleyballWomen's Preliminaries
22:30AUS vs. CHNSydney
RUS vs. KOREntertainment
Centre
 
18:30 -WeightliftingGroup A - Men's 94kg
21:00Snatch, Men's 94kg CleanSydney Convention
and Jerk - FinalsCentre
 
19:00 -DivingWomen's 10m Platform Final
21:00Sydney
International
Aquatic Centre
 
19:00 -HockeyMen's Preliminaries
22:30GBR vs. CANState Hockey Centre
POL vs. KOR
 
19:00 -Table TennisWomen's Singles Bronze
22:00Medal Match, Women'sState Sports Centre
Singles Gold Medal Match
 
19:15 -Water PoloMen's Preliminaries
21:30GRE vs. CRORyde Aquatic
AUS vs. KAZLeisure Centre
 
19:30 -BaseballMen's Team Preliminaries
22:30AUS vs. USABaseball Stadium
 
19:30 -BasketballWomen's Preliminaries
23:10USA vs. POLThe Dome
BRA vs CAN
 
19:30 -BoxingMen's Flyweight 51kg Round
22:302, Men's LightSydney Exhibition
Welterweight 63.5kg RoundCentre Hall 3
2, Men's Light Heavyweight
81kg Round 2
 
19:30 -HandballMen's Preliminaries
23:10SWE vs. ESPRoss Pavilion
RUS vs. YUG(Pavilion 2)
 
* - Times Subject to Change
As of September 23, 2000, at 09:49 AM ET

Olympics News
· Defense team closes case in Pistorius murder trial

· Oslo, Beijing, Almaty to vie for 2022 Olympics

· USOC narrows 2024 candidates to 4 cities

More News