International Soccer - Holland
 
                    ***** 2005-2006 Dutch Cup Matches *****
 
               (Gatorade Cup - formerly known as the Amstel Cup)
 
 
 FINAL
 -----
 Ajax Amsterdam           - PSV Eindhoven               2-1
 
 
 SEMIFINALS
 -----------
 PSV                      - AZ Alkmaar                  2-0 AET
 Ajax                     - Roda Kerkrade               4-1
 
 
 FIFTH ROUND:
 ------------
 AZ Alkmaar               - MVV Maastricht              4-0
 Helmond Sport            - Roda Kerkrade               0-2
 Groningen                - PSV Eindhoven               2-3
 Heerenveen               - Ajax Amsterdam              0-3
 
 
 FOURTH ROUND:
 -------------
 Heerenveen               - VV Venlo                    2-0
 Helmond Sport            - Jong Ajax                   2-1
 Maastricht               - Willem II Tilburg           3-1
 PSV Eindhoven            - FC Twente Enschede          3-0
 AZ Alkmaar               - NEC Nijmegen                2-0
 Roda Kerkrade            - Feyenoord Rotterdam         1-0
 Groningen                - FC Volendam                 3-0
 Eindhoven                - Ajax Amsterdam              1-6
 
 
 THIRD ROUND:
 -----------
 FC Eindhoven             - Emmen                       2-0
 Helmond Sport            - De Treffers/Kegro           1-0 AET
 Young Ajax               - AGOVV                       1-0 AET
 Dordrecht                - Volendam                    0-4
 Go Ahead Eagles          - Roda                        0-1
 AFC                      - MVV                         0-2
 NEC                      - NAC Breda                   2-2 AET; 5-4 on pks
 Waalwijk                 - Twente                      1-2
 Utrecht                  - VVV Venlo                   1-2 AET
 Groningen                - Den Haag                    3-0
 
 
 SECOND ROUND:
 -------------
 Young Ajax                - Cambuur Leeuwarden         3-1
 Fortuna Sittard           - Twente                     1-3
 Den Haag                  - SHO                       11-1
 FC Emmen                  - UDI'19                     2-1
 Waalwijk                  - TOP Oss                    4-1
 WSV                       - Helmond Sport              0-2
 Vitesse                   - AGOVV Apeldoorn            3-3 AET; 5-6 on pks
 Excelsior                 - NEC                        2-5
 Roda JC                   - Rijnsburgse Boys           4-0
 AFC                       - Omniworld                  1-1 AET; 5-3 on pks
 Dordrecht                 - Gemert                     3-0
 HSC'21/Brein              - FC Eindhoven               0-2
 FC Groningen              - Sparta Rotterdam           2-1
 ASWH                      - Utrecht                    0-4
 FC Zwolle                 - NAC Breda                  2-4
 De Treffers/Kegro         - Excelsior '31              4-0
 Haarlem                   - MVV                        1-3 AET
 DCG                       - Go Ahead Eagles            1-3
 Excelsior Maassluis       - VVV-Venlo                  1-4
 FC Volendam               - BV Veendam                 3-2
 
 
 FIRST ROUND:
 -----------
 Ajax (amateurs)            - Go Ahead Eagles 0-4
 Harkemase Boys             - Vitesse                1-4
 Westlandia                 - TOP Oss                1-1 AET; 1-3 on pks
 ACV                        - FC Volendam            1-3
 Hoek                       - PSV Eindhoven          0-3
 Triborgh                   - Roda JC                0-5
 Urk                        - FC Omniworld           1-4
 IJsselmeervogels           - BV Veendam             1-3
 Nuenen                     - Helmond Sport          0-8
 WKE                        - Cambuur                1-4
 VUC                        - MVV                    1-4 AET
 Quick Boys                 - FC Twente              0-2
 Vinkenslag                 - NAC                    0-6
 HSC 21                     - Stormvogels Telstar    1-0
 Kozakken Boys              - RKC                    0-4
 Turkiyemspor               - Rijnsburgse Boys       0-1
 Caesar                     - ASWH                   0-5
 SC Joure                   - Young Ajax             0-2
 EVV                        - FC Dordrecht           1-4
 Nijenrodes                 - FC Zwolle              0-7
 DCG                        - Heracles               0-3
 (Heracles disqualified for using ineligible player)
 Ter Leede                  - FC Groningen           0-1
 Drachtster Boys            - WSV                    0-3
 Gemert                     - RBC                    2-1
 OJC Rosmalen               - VVV                    0-6
 Excelsior M                - FC den Bosch           2-1
 AFC                        - De Graafschap          0-2
 (De Graafschap disqualified for using ineligible player)
 Be Quick 1887              - AGOVV                  2-3 AET
 Sparta 25                  - NEC                    0-7
 Elinkwijk                  - FC Utrecht            0-10
 Unitas 30                  - Fortuna                0-4
 NEC (amateurs)             - Excelsior              1-4
 Groesbeekse Boys           - ADO den Haag          0-12
 SHO                        - Young PSV              0-1
 (Young PSV disqualified for using illegal players)
 Treffers                   - Baronie                2-1
 Schijndel                  - Sparta                 0-5
 Argon                      - Haarlem                0-1
 WHC                        - Emmen                  3-4 AET
 ADO '20                    - Excelsior 31           1-2
 UDI 19                     - Capelle                0-0
 
 
 
 
 
 
 05/07 17:06:35 ET

Powered by The Sports Network.

Sports Plus - Ruidoso News